Jdi na obsah Jdi na menu
 


bouřka 3.2.2019 nad Prahou

12. 2. 2019

Dobrý den,

zdravím všechny čtenáře u mého prvního příspěvku.

dnes se podíváme na zoubek sněhové bouřce, která se vyskytla v Praze dne 3.2.2019. Pro připomenutí odkaz zde: https://www.idnes.cz/praha/zpravy/snehova-boure-praha-snih-zima-meteorologie.A190203_132007_praha-zpravy_zdo

Ten den se nad našim územím vyskytovala tlaková níže a s ní spojený frontální systém ovlivňoval počasí nad našim územím. Ten den napadlo ve velké části Čech nejvíce sněhu za posledních několik let, v Kladně museli kvůli přívalům sněhu vyhlásit stav kalamity, městská doprava ten den kolabovala.

V ranních hodinách postupovala přes Čechy dále k severozápadu výrazná teplá fronta, na které se vyskytla zmíněná sněhová bouřka. Bouřky jsou v zimním obdobím poměrně vzácné a téměř vždy se vyskytují v chladném a vlhkém oceánském proudění ze západních či severozápadních směrů. 

Bleskové výboje jsou téměř výlučně vázány na bouřkový oblak zvaný kumulonimbus. Uvnitř oblaku jsou přítomné výrazné vzestupné a sestupné pohyby (jednotky až desítky m/s) a ve velkém množství se zde vyskytují vodní kapičky a ledové krystalky. Na radarovém snímku jsou charakteristické ostře ohraničeným jádrem vysoké odrazivosti (oranžová až červená, v zimním období stačí pouze žlutá barva). Pokud se kumulonimbus vyskytuje ve vrstevnaté oblačnosti je velmi dobře patrný jak na radarovém snímku samotném, tak na jeho bočních průmětech (obvykle sahá výše než okolní okolní vrstevnatá oblačnost).

bourka_3_2_2019-velky-.pngNa přiloženém radarovém snímku však nejsou žádné charakteristiky kumulonimbu a musíme konstatovat, že k bleskovým výbojům došlo ve vrstevnaté oblačnosti, což je zcela ojedinělé. Výbojů se během cca 20 minut okolo 7:40 (6:40 UTC) vyskytlo několik desítek a bouřka byla podle diskuzních fór o meteorologii pozorovaná nad velkou částí Prahy (sám jsem na pražském letišti zaslechl jeden hrom). Z meteorologických stanic zaznamenala bouřku Praha-Libuš a Praha-Ruzyně.

Zatím nevím o žádném oficiálním vysvětlení této bouřky (pokud bude doplním) a pokusím se alespoň o subjektivní vysvětlení. Teplá fronta postupovala do výrazně chladnějšího vzduchu (výška nulové izotermy byla na Moravě cca 2000 m.n.m (ten den dopoledne na Moravě pršelo i na horách), kdežto v Praze mrzlo až k zemi (a proto sněžilo). V oblacích proto při postupu k severozápadu docházelo k intenzivnímu zamrzání vodních kapiček (alespoň řádově srovnatelné s kumulonimby) a spolu se středem tlakové níže nad našim územím, které zesílila výstupné pohyby na teplé frontě (zde se pořád bavíme o řádově slabších výstupných pohybech než v kumulonimbu) došlo lokálně a na omezenou dobu ke vzniku dostatečně velkých nábojů v oblacích aby došlo ke vzniku blesků. 

Proč k tomu došlo zrovna nad Prahou a ne jinde a proč zrovna v období kolem 7:40 však nejsem schopen vysvětlit.

To je pro dnešek vše, na shledanou u dalšího příspěvku.

 .   

  

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář